Hogy is van ez?
Az a robbanásszerű fejlődés, ami az anyaméhben indul el, az első életévekben hasonló intenzitással folytatódik.Ez az időszak ugyanolyan fontos, mint az első 9 hónap, hiszen ez alatt megy végbe, fejeződik be az idegrendszer teljes érése, ekkor szilárdulnak meg azok az idegrendszeri funkciók, képességek, amelyekre életük minden területén szükségük lesz (tanulás, munka, sport, magánélet).
A szülőkkel, gondozókkal történő interakciók és a játék során fejlődik a kommunikációs-, mozgás- és kifejezőkészségük, valamint gondolkodásuk. A válaszkész és odafigyelő gondozás, gondoskodás segítségével tanulják meg értelmezni és kifejezni érzelmeiket.
A kisbabák normál körülmények között segítség nélkül megtanulnak átfordulni, kúszni, mászni, járni. Ez egyszerű fizikai törvényszerűség, melyet saját tapasztalataik árán fejlesztenek ki. A fejlődés, az esetek többségében, ugyanabban a sorrendben történik minden gyereknél, viszont a készségek fejlődésének időpontja eltérhet egymástól (pl.: normál esetben minden gyerek megtanul felállni, járni, és ez 8-18 hónapos kor között bármikor megtörténhet).
A járás semmivel sem fontosabb az előző szakaszoknál, hiszen ezek egymásra épülnek az ideg-, és izomrendszer érésének függvényében. Mindig az előző mozgásforma begyakorlása által készül fel a szervezet a következő szintre.
Ha amiatt aggódik, hogy kisgyermeke megfelelő ütemben fejlődik-e vagy sem, mindig tartsa szem előtt, hogy a fejlődés egy folyamat, amely gyermekről gyermekre változhat.
Fejlődési mérföldkövek
Kisgyermekes szülőként, jó ha tudatában vagyunk az úgynevezett fejlődési mérföldköveknek. Bár minden baba a saját ütemében fejlődik, nagyjából mégis ugyanazt az utat járja be. Ezen állomások ismerete segíthet, hogy kisgyermekünk fejlődését nyomonkövessük, hogy a megfelelő módon támogassuk ezen az úton, illetve ha nagymértékű eltérést észlelünk, akkor szakemberhez forduljunk.
A fejlődési állomásokat a baba életkora valamint az érintett terület (a változás a test mely részén következik be) szerint is csoportosíthatjuk, éspedig:
Nagymozgások – azok a készségek, amelyek a nagyobb izomcsoportok irányítását és koordinációját segítik elő (pl.: járás, ülés, szaladás)
Finommozgás – a kisebb izomcsoportok irányítását és koordinációját érintő készségek (pl: a kéz és ujjak mozgásai – fogás, elengedés, markolás, stb.)
Látás – közeli és távoli tárgyak észlelése, ezek felismerése
Hallás – a környezet hangjainak meghallása, hallgatása és megértése
Beszéd és kommunikáció – mások jelzéseinek, közlendőinek megértése, saját
igényeink, gondolataink szavakkal történő kifejezése
Szociális viselkedés – másokkal való interakciók kialakítása. Szoros összefüggésben van a játékkal és a kommunikációval is.
Gondolkodás, értelmi fejlődés – a világ megismerése és felfedezése a játéktevékenység által.
A szülők legnagyobb feladata abban rejlik, hogy minél több lehetőséget és szabadságot biztosítsanak gyerekünknek, így megteremtve a megfelelő feltételeket a fejlődéshez.
Fejlődésbeli elmaradás
Egy-egy kisbaba fejlődésbeli elmaradást mutat, amely lehet rövidtávú vagy maradandó. A fejlődés egészét érintő, maradandó elmaradások ritkább estben történnek meg. Ezek kialakulásában olyan betegségek, állapotok játszanak szerepet, amelyek az idegrendszer sérüléséhez kapcsolódnak.
A kisgyermekek fejlődése bizonyos környezeti hatások megléte, valamint hiánya következtében is mutathat eltéréseket. Ha egy gyerek nem kapja meg a megfelelő odafigyelést, nincsen egy biztos és biztonságos környezet (szülők, gondozók, életkörülmények), ami körülveszi, egészséges fejlődése veszelyeztetve van (pl.: bántalmazó, szenvedélybeteg szülők, stb.)
A kisbabák tanulásra, fejlődésre készen jönnek a világra. Az ösztönző, ingergazdag és gondoskodó környezet segíti őket a tanulásban, és a világ megismerésében.
Mikor forduljunk szakemberhez?
Minden gyerek a saját ütemében fejlődik, de ajánlatos felkeresni egy szakembert, ha:
- 6 hetesen nem fordítja mindkét oldalra egyformán a fejét
- Ha túl sokat alszik, vagy ellenkezőleg indokolatlanúl túl sokat sír és nagyon nehezen nyugtatható
- Ha nagyon éles hangú a sírása, illetve szokatlanul mély a hangja
- 3 hónaposan hason fekve fejét nem emeli, vagy felemeléskor még mindig nem tudja megtartani
- Ha tartósan asszimetrikus (kifli) alakot vesz fel
- 6-7 hónaposan még mindig nem fordul hasra, kezével , lábával nem játszik
- Ha teljesen közömbös arra, hogy mi történik vele, nem reagál fényre, hangra
- Ha nagyon feszes vagy ellenkezőleg nagyon laza az izomzata
- 8 hónaposan még nem gurul, édesanyját nem különbözteti meg az idegenektől, nem igyekszik megszerezni a körülötte levő játékokat
- 10 hónaposan még mindig ne tud ülni
- 2 éves korára a járása még nincs kialakulva
Ha úgy érzi kisgyermeke fejlődése nincs teljesen rendben, hallgasson ösztöneire és keressen fel egy szakembert (család-, vagy gyerekorvost, gyógytornászt, fejlesztő szakembert).
(forrás: raisingchildren.net.au, babaszoba.hu, A koraszülött kisbabákról)
Stier Zsuzsa, gyógypedagógus